8 důvodů, proč (dlouhodobě) kojit

8 důvodů, proč (dlouhodobě) kojit
14. února 2017 dudli
v Kojení

Průměrná délka kojení celosvětově je 4,2, roku. 90% českých maminek kojí při propuštění z nemocnice, kolem 60% na konci 3 měsíce a 38% na konci 6 měsíce. Pohled na 2-3 leté kojící se dítě je dnes ojedinělý, ve vyšší kategorii 4-5 letých dětí by společnost spíše říkala o šoku.

1. Kojení je láska přeměněna na jídlo

Mateřské mléko je nenahraditelné. Má unikátní složení, které se mění během laktace a přizpůsobuje se potřebám miminka. Je nejpřirozenější formou potravy pro malé děti. I přes přetrvávající snahy o jeho umělé napodobení se umělá výživa svým složením k mateřskému mléku přibližuje jen okrajově.

2. Kojení je EKO-friendly

Představte si všechny ty lahve, cumlíčky, sterilizátory, mléka a jejich obaly – někdo to musel vyrobit. Někde v zemi XY, která za to možná až taková vděčná není. Na kojení potřebujete minimum pomůcek.

3. Kojení je ekonomičtější

K tomuto není třeba žádný komentář. Jednoduchou matematikou se dostaneme k tomu, kolik stojí umělá výživa a lahvový management s ní související. Kojení je ekonomičtější i přesto, že cena vašeho mlíčka je nevyčíslitelná.

4. Kojení je hygienické

Lahvový management s sebou přináší nesrovnatelně více možností infekce, jako přirozené kojení.

5. Kojení je fastfood kdykoliv a kdekoliv

Rychlé, pohodlné a praktické. Pokud kojíte, můžete své miminko kojit kdykoli a kdekoli. Neřešíte ohřívání mléka, přenášení lahví, jejich čistotu. Mateřské mlíčko má vždy ideální teplotu, je vždy po ruce a má jedinečné složení. Nasytí, uklidní, dodá pocit blízkosti a jistoty – co víc si můžete přát.

Jediným „problémem“ může být nepříjemný pocit během kojení na veřejnosti. Pokud kojíte na požádání, kojení na veřejnosti vás nemine. Kojit se dá samozřejmě diskrétne, například s naším měkoučkým šátkem na kojení. Šátek má mimo jiné tři originální možnosti využití, které vám usnadní mateřství.

 6. Kojení je jedinečný vztah

Mezi matkou a dítětem kojením vzniká unikátní vztah. Kojení nebo přesněji blízký kontakt maminy a miminka podporuje psychomotorický a sociální vývin, miminku dodává pocit jistoty, což je stavebním kamenem citové stability.

7. Kojení podporuje budování imunity

Pokud stále váháte, uvědomte si, že vaše mlíčko obsahuje unikátní protilátky, buňky imunitního systému, které pomáhají malé dítě chránit před infekcemi. Mateřské mlíčko má jedinečné složení a podporuje růst užitečných bakterií v trávicím systému. Mimo jiné se podílí na podpoře vývoje mozku a nervového systému.

8. Kojením proti obezitě

Příroda to má velmi moudře vymyšlené. Vaše dítě instinktivně ví, kolik mlíčka potřebuje. Tomuto faktu se přizpůsobuje i tvorba mléka. Děťátko se nepřejídá a nebuduje si k tomu sklon, na rozdíl od dětí na umělém mlíčku. Ruku na srdce. Nejedna máma by svému malému pokladu ráda přilepšila a dávku mléka v láhvi zvýšila. Tento „dobrý úmysl“ může vést k přejídání a pozdější obezitě. Kojení se proto považuje za ideální prevenci proti obezitě v pozdějším věku.

Komentáře (3)

  1. Jitka Rozsypálková 4 roky ago

    Absolutně souhlasím. Sama jsem obě své dcerky kojila. Jsou od sebe 21 měsíců. Bezmála jsem kojila v kuse čtyři roky. Vůbec toho nelituji. Jsou obě zdravé a pořádné baby, které jen tak něco neporazí. Souhlasím vše co jsem si tu přečetla.

  2. Petra Vávrová 4 roky ago

    Já jsem vydržela kojit 10 měsíců, myslím že i to stačí, mléka jsem měla dost…ale můj syn od čtyř měsíců měl 4 zuby dva nahoře a dva dole, takže jsem měla po kojení bradavky rozkousané až hrůza! Hrozná bolest…ale přesně pro to, co píšete nahoře jsem to vydržela a zatnula zuby a snažila se kojit dál. V deseti měsících už měl pusinku plnou zubů a když jsem o bradavky málem přišla jeho neustálými stisky, tak jsem si řekla dost! Navíc bylo očividné, jakou radost má syn z toho, když bolestí vyjeknu. Teď mám druhého syna a ten už začíná taky, má 5 měsíců a zuby má jak jehličky. Zajímala by mně rada, jak kojit a netrpět u toho? Že by odstříkávat? Ale to je časově neúnosné, když máte s prominutím za zadkem dvouletého človíčka.

  3. Jana 4 roky ago

    Ja teda reknu nekousej maminku to boli a veme ti cicik… jakmile kousne znovu schovam cicik a reknu ze takhle to delat nebude hrozne me kousal tak v 6-7 mesici ale adi tak 5x jen vzdycky sem mu pohrozila a kdyz to udelal znovu vzala a nedala a uz to konecne pochopil a nekouse vubec ted nam bude 10 mesicu a mame osm zubu ale treba ze spani jelikoz usiname s cecinkem me treba kousne tak reknu au maminku to boli a udelam smutny oblicej a hned pusti takze bud mam chytre dite a nebo se s miminkama da domluvit 🙂

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*